Co robi recenzent?

Krótki wpis, mam nadzieję, że recenzenci habilitacyjni się wypowiedzą. Dostałem maila od czytelnika/czytelniczki tego bloga z linkiem do jednego z postępowań habilitacyjnych. W mailu jest pytanie o, według autora maila, znaczący błąd w autoreferacie z psychologii.

 

Otóż habilitant odwołuje się do klasyfikacji zaburzeń psychicznych publikowanego przez American Psychiatric Association, czyli do Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, wydanie 4. Twierdzi przy tym, że ostatnia wersja tejże klasyfikacji została opublikowana w 1995 r. Minutę zajęło mi potwierdzenie, że tzw. DSM-IV został wydany w 1994 roku, jednak w 2000 roku został wydany tzw. DSM-IV-TR (text revision), który jest ostatnią i obowiązującą wersją klasyfikacji. Psycholog kliniczny, twierdzi mój korespondent, powinien to wiedzieć, to są podstawowe, choć kluczowe informacje. Banalny błąd z datą zmienia się w znaczący błąd psychologa.

 

I mam pytanie: co robi recenzent? Co robi recenzent z oczywistymi i znaczącymi błędami habilitanta? Błędami podważającymi kompetencje habilitanta?