Pręgierz?

Na stronach CK, w naukach prawnych, pojawiło się szczególne postępowanie. Szczególne dlatego, bo zawiera trzy pozytywne recenzje, jednogłośnie pozytywną decyzję komisji oraz negatywną decyzję rady. Postępowanie zostało właśnie omówione na blogu Doktrynalia, jest dyskutowane na forum, nic mądrego więcej tu nie powiem.

 

Zastanowiła mnie jednak inna rzecz. Na stronach habilitacyjnych pojawia się coraz więcej postępowań z wynikiem negatywnym, czasem z recenzjami węcz miażdżącymi dorobek habilitanta. Przeglądając wczoraj strony habilitacyjne, widziałem recenzje, po których pod ziemię bym się zapadł. I powstaje dla mnie pytanie: co się dzieje z tymi odrzuconymi ludźmi? Be ironii pytam: jak żyć po takim odrzuceniu? Jak radzą sobie ludzie, wiedząc, że ich miażdżąca krytyka jest tak publiczna? Omawiany habilitant miał to szczęście w swym nieszczęściu, że ma trzy pozytwyne recenzje. Jest coraz więcej takich, których dorobek naukowy – najczęściej uczciwie – przekreślono. Co zrobić w takiej sytuacji? Przecież starczy żeby jeden student, jeden doktorant szepnał, chlapnął i cała uczelnia będzie mogła huczeć od co smakowitszych fragmentów recenzji.

 

Gdy rozpoczynałem procedurę, zdawałem sobie sprawę z tego, że proces będzie publiczny. Że mój autoreferat oraz recenzje będą dostępne publicznie, że każdy będzie mógł sobie je przeczytać. Zdawałem sobie również sprawę z tego, i zdaję nadal, że mogę polec. Jednak chyba nie do końca zdawałem sobie sprawę z publiczności takiego odrzucenia. Każdy mój student będzie sobie mógł przeczytać o tym, co sądzą o mnie inni… Na wykładzie można się tylko spalić ze wstydu?

 

Oczywiście rozumiem, dlaczego recenzje habilitacyjne są dostępne publiczne. Argumenty o  tranparentności nauki i rzetelności recenzenckiej są bardzo ważne. Co więcej, póki co, myślę, że zalety tej jawności przeważają jej wady. Nie wiem jednak, czy nadal będę tak myślał, gdy dostanę negatywne recenzje. I czy wtedy strony CK nie będą mi bardziej przypominać pręgierza, pod którym staję, zamiast części  mechanizmu rzetelnego recenzowania.