Z czym do ludzi?!

Uniwersytet w Gandawie oświadczył, że wypisuje się z akademickiego wyścigu szczurów. Napisał już o tym prof. Galasiński, który w ostatnim poście na swoim blogu „pomaga” rektorowi z Gandawy przekształcić uniwersytet w akademicki cud. Polceam wpis Profesora z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że zawiera sensowne argumenty, ale przede wszystkim dlatego, że pokazuje zachodnią perspektywę na życie akademickie. Pokazuje też, jak nam daleko do tejże perspektywy i takich  argumentów. I w tym wpisie chcę właśnie zasygnalizować perspektywe polską.

 

No więc trzeba zacząć od tego, że dyskusje polskie na temat nauki idą w dokładnie odwrotnym kierunku niż to, co chce zrobić Gandawa. I tak to Galasiński pisze o tym, że ludzie pracują, więc trzeba im odpuścić, a my chcemy kontrolować ludzi jeszcze bardziej i wymyślamy kolejny, oczywiście jeszcze lepszy, system rankingu wszystkiego, co się da zrankingować. Rektor z Gandawy mówi, żeby mieć radykalne pomysły, a my chcemy, by ludzie robili więcej tego samego. On żeby współpracować, nam się współpraca opłaca średnio. Ci tam mówią, że naukowcy to nie sportowcy, my wymyślamy, co dokładnie nasz uczony ma napisać, żeby było dobrze.

 

Na to wszystko zadałem spobie jednak pytanie. Czy to, co napisał rektor z Gandawy, mógłby napisać rektor polskiego uniwersytetu? I odpowiedziałem sobie – nie. Nie mógłby. Inny system, inna kultura, inny etos pracy. Prof. Galasiński ma nadzieję, że Uniwersytet Gandawski wyznaczy nową drogę dla uniwersytetów na świecie, ja ze smutkiem konstatuję, że nam niczego nie wyznaczy. My sobie będziemy dalej tworzyć listy od A do Z, my będziemy ustalać, kto jest, a kto nie jest leśnym dziadkiem, kto należy do grupy takiej czy innej. I te kluczowe rzeczy: będziemy nadal decydować o tym, ile książek wolno napisać i w jakiej konkretnie dyscyplinie.

 

Przeczytałem oświadczenie z Gandawy i blog brytyjskiego lingwisty i pomyślałem sobie, że my gdzieś w jakimś sąsiednim wszechświecie funkcjonujemy. I se tak będziemy funkcjonować. Bo z czym do ludzi?!